Στρατώνι – Ίκαροι Σερρών 68-66

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Χωρίς διάθεση για αστεία, οι παίκτες των Ικάρων, μπήκαν δυναμικά στον αγώνα με το Στρατώνι και κατάφεραν να επιβληθούν από το τζάμπολ σχεδόν, παίρνοντας μια διαφορά 5 πόντων. Η καλή διάθεση στην άμυνα, έδωσε ενέργεια και στον επιθετικό τομέα για τους «κυανοκίτρινους» που ολοκλήρωσαν την α’ περίοδο με θετικό πρόσημο και σκορ, 15-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα, έσφιξαν στην άμυνα και με ένα επιμέρους σερί 13-6 κατάφεραν πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου να προσπεράσουν την Σερραϊκή ομάδα και να προηγηθούν με δυο πόντους, 23-21. Κάπου εκεί όμως, οι Ίκαροι είχαν… Μπάμπη Φώτογλου και Γιάννη Κακιούζη, που τράβηξαν σε άμυνα και επίθεση δίνοντας ώθηση στους Ικάρους να βγουν από το επιθετικό αδιέξοδο και να ολοκληρώσουν με άνεση το ημίχρονο, έχοντας υπέρ τους 9 πόντους και το ταμπλό να γράφει, 35-26.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Στέργιος Ποργιόπουλος επισήμανε τα λάθη στους παίκτες του και αυτοί μπήκαν πεισμωμένοι για να καθαρίσουν το ματς και αυτό φάνηκε ότι θα συμβεί μέχρι το 25’ λεπτό, όταν οι Ίκαροι έφτασαν το σκορ, στο +15 (30-45). Όμως από εκεί και πέρα καθίζηση, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ανταποκριθούν στην άμυνα, τους γηπεδούχους να πατούν γκάζι… και να ευστοχούν από παντού, ενώ έπαιξαν και σκληρή άμυνα στα όρια του φάουλ αποσυντονίζοντας πλήρως τους παίκτες των Ικάρων και καταφέρνοντας ένα επιμέρους σκορ (21-4), που έδωσε το προβάδισμα στο Στρατώνι για την τρίτη περίοδο με σκορ 51-49.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο και στην τελευταία περίοδο, συνεχίζοντας ένα επιμέρους σερί 36-12… ρίχνοντας στο «καναβάτσο» τους Ικάρους, που δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς. Το σκορ στο 35΄ ήταν 63-57 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ οι Ίκαροι αντέδρασαν με τρίποντο-βόμβα του Δαλαγκόζη, που έδωσε ανάσα ερχόμενος από τον πάγκο, όταν αποβλήθηκε ο Γεωργιανός με 5 φάουλ. Ο αγώνας έγινε θρίλερ στο φινάλε με το Στρατώνι να προηγείται με +3 (68-65) και ενώ απέμεναν 10’’ για την λήξη. Ο Γκάτζιας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων αλλά ο Γρίψιος κέρδισε φάουλ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ, έβαλε την μια βολή και αστόχησε τεχνητά στην δεύτερη αλλά ο Φώτογλου δεν ευστόχησε εξ επαφής σ’ ένα σίγουρο καλάθι, που θα μπορούσε να μετρήσει για δυο πόντους και οι Ίκαροι να στείλουν τον αγώνα στην παράταση, τελικό σκορ 68-66. Έτσι οι «κυανοκίτρινοι» απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία για ένα πολύτιμο διπλό και φυσικά πλέον η κατάσταση δυσκολεύει αρκετά για την απευθείας άνοδο.