Στο μπαράζ… προτεραιότητας που έγινε στον Βόλο για την κάλυψη τυχόν κενών θέσεων στην Α2, οι Ίκαροι πάλεψαν ως το τέλος κόντρα στον ΑΟ Τρίτων, αλλά εν τέλει λύγισαν στην παράταση μετά το 72-72 της κανονικής διάρκειας και ηττήθηκαν με 86-78 από την ομάδα της Αθήνας.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πρέπει να γίνουν πράγματα και… θαύματα για να ανέβουν, καθώς θα πρέπει ουσιαστικά να βρεθούν τέσσερις ομάδες που δεν θα δηλώσουν συμμετοχή, ωστόσο όπως και να έχει ο απολογισμός της σεζόν είναι θετικός για τους «κυανοκίτρινους”. Ξεκίνησαν μία σεζόν στην οποία αρχικά δεν ήταν στόχος η άνοδος και αν και στην μεγαλύτερη διάρκεια ήταν πάνω στο τρένο της ανόδου, την ύστατη στιγμή κατέβηκαν και αυτή η γλυκόπικρη γεύση θα μείνει στο φινάλε της προσπάθειας με την απώλεια της 3ης θέσης από το Πευκοχώρι, το οποίο κέρδισαν δύο φορές μέσα στο πρωτάθλημα, να στοιχίζει ακόμη περισσότερο.

Όσον αφορά το ματς στον Βόλο ο Τρίτων ήταν μια ομάδα με αρκετούς έμπειρους παίκτες και παρότι οι Ίκαροι έδωσαν ότι είχαν, επιστρέφοντας αρκετές φορές στο ματς, που κατά διαστήματα έμοιαζε χαμένο, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την δουλειά στο φινάλε.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο α΄ δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 17-14 και ενώ στην συνέχεια κάποια στιγμή ξέφυγαν και με +10, οι Σερραίοι έκαναν ένα ξέσπασμα με τους Γκάτζια-Φώτογλου, γύρισαν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-34. Στην συνέχεια οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου έκαναν ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με διαφορά μέχρι και +10, αν και αυτό τελικά έκλεισε στο 49-55, ωστόσο στην 4η περίοδο η εμπειρία των παικτών του Τρίτωνα…μίλησε. Έπαιξαν καλύτερη άμυνα, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, πήραν προβάδισμα και ενώ το σκορ ήταν 71-66 λίγο πριν το φινάλε, οι Ίκαροι δείχνοντας ότι δεν τα παρατάνε το έστειλαν στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 72-72, με τον Κακιούζη να σημειώνει πέντε πόντους, αρχικά με ένα καλάθι-φάουλ και στην συνέχεια ισοφαρίζοντας στα 0,7”, μετά από άστοχο τρίποντο για νίκη του Σιδερίδη. Στον επιπλέον χρόνο βέβαια ο Τρίτων με αποφασιστικότητα… τελείωσε το ματς με 86-78 παίρνοντας τη νίκη.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Ζαχαρής (Μιναρετζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 49-55, 72-72(κ.α), 86-78(παρ.)

ΙΚΑΡΟΙ(Σ.Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 3(1), Γρίψιος 19, Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 10, Γκάτζιας 15(4), Φώτογλου 9(1), Κακιούζης 20