ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 64-61 ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Την ήττα-αποκλεισμό από την συνέχεια του Κυπέλλου γνώρισαν οι Ικαροι, οι οποίοι «αυτοκτόνησαν» και αδίκησαν τους εαυτούς τους με το τελευταίο πεντάλεπτο να είναι καταστροφικό.

Μπορεί η ομάδα του Κ.Σισκου να έφτασε στην «πηγή», αλλά κούραση και λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση έφεραν μια ήττα, που σίγουρα αφήνει στεναχωρημενους τους ανθρώπους της ομάδας, έτσι όπως ήρθε…

Το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στους νεοφωτιστους και στους Ικαρους ήταν ισορροπημένο. Οι «κυανοκιτρινοι» έλεγχαν τον ρυθμό με εξαίρεση ένα δίλεπτο και είχαν βραχεία κεφαλή με το τέλος της 1ης περιόδου(20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το 26-27, το σύνολο του Σισκου έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά είχαν επαφή με το σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 34-40.

Η ίδια περίπου εικόνα υπήρξε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 12 πόντους (ύψιστη τιμή). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διορθώσουν κάπως τα «κακώς κείμενα» και έριξαν την διαφορά στους 6 (44-50 στο 30′).

Στην τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι μπήκαν φουριοζοι και έδειξαν από νωρίς πως το ματς και κατ επέκταση η πρόκριση θα ανήκαν σε αυτούς. Ωστόσο, αφού ήρθαν τα πάνω-κάτω το 46-58 του 34′ έγινε 55-58. Ένα μεγάλο τρίποντο του Καραμπεκη σε εκείνο το σημείο έδειξε να γέρνει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Ικάρων. Ο Φαιακας όμως αφου αρχικά ισοφάρισε (61-61), πέτυχε και ένα μεγάλο τρίποντο 1″ πριν το παιχνίδι ολοκληρωθεί. Το συγκρότημα του Κ. Σισκου δεν κατάφερε να κάνει σωστή επίθεση στον ελάχιστο χρόνο που απέμεινε και κάπως έτσι οι Κερκυραιοι πανηγύρισαν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21,34-40,44-50,64-61.

Ίκαροι Σερρών (Σισκος Κ.) : Δαλαγκοζης 3(1),Σιδεριδης 8(2),Γεωργιανος 9(2),Κατος 3,Παυλιδης 3(1),Γκουτζιας, Παπαδόπουλος 8, Καραμπεκης 19(1), Θολιωτης 9(1).