ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ | Σέρρες, 28 Ιανουαρίου 2018
Καβάλα – Ίκαροι Σερρών 71-63
Χάθηκε ένα ματς… όχι ο τελικός στόχος στην Καβάλα

Το καλό μπάσκετ που είδαμε από τους Ικάρους σχεδόν σε όλο το α’ ημίχρονο στο κλειστό της Καλαμίτσας, και έφερε το προβάδισμα, ήταν αυτό που μας έχει δείξει η Σερραϊκή ομάδα σε όλο τον α΄ γύρο και την έφερε στην 2η θέση με 11 νίκες. Το επιθετικό «black out» όμως στις επόμενες δυο περιόδους, σε ματς με χαρακτήρα ντέρμπι, είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί. ώστε η ομάδα να πάρει τα μεγάλα διπλά που χρειάζεται, για να πετύχει τον τελικό της στόχο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Στο 1ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μπήκαν δυνατά στο ματς και απέκτησαν ένα σταθερό προβάδισμα με καλές άμυνες από τον Κακιούζη και εύκολους πόντους στο ένας εναντίον ενός από Γκάτζια, Γρίψιο και Κακιούζη, βγάζοντας καλούς συνδυασμούς και παίρνοντας τα ριμπάουντ. Μάλιστα έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στο +8(9-17) με τον Σιδερίδη αντί του Φώτογλου στην αρχική πεντάδα, ενώ πήγαν στον πάγκο με το σκορ στο 24-19 με γκολ-φάουλ του Γεωργιανού, λίγα δευτερόλεπτα πριν.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Σερραίοι συνέχισαν την ολομέτωπη επίθεση, βρήκαν σουτ έξω από τα 6,75, με το θράσος του Γεωργιανού, έπαιξαν πιεστική άμυνα στην πρώτη μπάλα και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Καβάλας. Με τον Κακιούζη εκτός, ο Γρίψιος έδειχνε… «υδραυλικός» στην κίνηση κατω από το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε στο 34-21, ύστερα από drive του Γκάτζια που είχε κέφια. Αυτή ήταν η μέγιστη τιμή της υπέρ των Σερραίων. Η Καβάλα ωστόσο αναθάρρησε, με ένα γρήγορο 5-0 μείωσε σε 27-34 και έπειτα από δύο χαμένες φάσεις με τρίποντα των Φώτογλου και Γεωργιανού το σκορ έγινε 31-34. Για 5΄ το ματς κύλησε με σκληρές άμυνες, αστοχία και χωρίς καλάθι και με δύο βολές του Γκάτζια έφτασε στο 35-36, με τον παίκτη των Ικάρων να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή, αλλά ήταν εκπρόθεσμο εν τέλει.

Η Καβάλα μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο 2ο ημίχρονο και με ένα ακόμη γρήγορο 5-0, προσπέρασε στο σκορ για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά με 40-36 (19-2 επιμέρους σκορ). Οι Ίκαροι είχαν απάντηση, ξεμπλοκαρίστηκαν από τον Γεωργιανό που με drive μείωσε σε 40-38, ωστόσο τα προβλήματα άρχισαν με το 3ο φάουλ για τον ίδιο και τον Φώτογλου, ο οποίος λίγο αργότερα με τρίποντο… σίγησε το κλειστό μειώνοντας σε 43-41, ενώ ο Γκάτζιας με κλέψιμο και καλάθι και φάουλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «κυανοκίτρινους” με 44-46. Το ματς είχε ωστόσο πολλές συγκινήσεις, η Καβάλα ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα με κρεσέντο τριπόντων, εκμεταλλευόμενη την κακή περιφερειακή άμυνα των Ικάρων και την φτωχή συγκομιδή στα επιθετικά ριμπάουντ και ανέβασε την διαφορά στο +6(56-50), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με show του Παπά ο οποίος έχοντας συνολικά 14 πόντους (στο ημίχρονο είχε μόλις τρεις) διαμόρφωσε το 62-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και το κατάφεραν αμυντικά όχι όμως επιθετικά. Η άμυνα έσφιξε κάτω από το καλάθι, τα περιφερειακά σουτ της Καβάλας έγιναν βιάστηκα και ήταν άστοχα, ενώ το σφάλμα των επιθετικών ριμπάουντ της προηγούμενης περιόδου, διορθώθηκε. Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου όμως, στην επίθεση δεν είχαν καθαρό μυαλό, δεν μπόρεσαν να περάσουν μπάλες στον Κακιούζη που είχε κλειστεί καλά αλλά και αντιαθλητικά κάποιες φορές, χωρίς να δίνονται τα φάουλ, ενώ τα σουτ από το τρίποντο ήταν άστοχα και χωρίς πίστη. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους 6 πόντους 3΄ λεπτά πριν τη λήξη στο 69-63, με τους γηπεδούχους να νιώθουν πίεση και να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, όμως τα καλάθια από τους Ικάρους δεν μπήκαν με αποτέλεσμα το 71-63 να είναι το τελικό σκορ, που αφήνει μεν τους Ικάρους στην 2η θέση μετά το τέλος του α΄ γύρου αλλά με συγκάτοικο πλέον την Καβάλα.