Post Game SSN | Ίκαροι STIHL – Μακεδονικός 81-65

Στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της σεζόν, οι Ίκαροι κατάφεραν να επιβληθούν του μαχητικού Μακεδονικού (για ένα ημίχρονο) και να δώσουν χαρά στον κόσμο τους, που γέμισε το κλειστό, στηρίζοντας έτσι τη νέα προσπάθεια της «κυανοκίτρινης» διοίκησης που δίνει χρόνο και χώρο σε νέα πρόσωπα του Σερραϊκού μπάσκετ!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι Ίκαροι ξεκίνησαν με ορμή τον αγώνα και διάθεση να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο (παιχνίδι που ξέρουν καλά από τα προηγούμενα χρόνια και εξελίσσουν στην φετινή τακτική)… όμως λογάριασαν χωρίς τους παίκτες του Μύθου που ήταν διαβασμένοι και με κάλο περιφερειακό σουτ κρατήθηκαν κοντά στο σκορ, πάρα το γεγονός ότι ο δρόμος προς το καλάθι ήταν φραγμένος! Το 13-10 του πεντάλεπτου και το 20-20 της πρώτης περιόδου αντανακλά πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν τον ρυθμό αλλά τον Μακεδονικό να αντιστέκεται σθεναρά.

Στην δεύτερη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» αφού τα άκουσαν… από τον coach Σίσκο, έσφιξαν την άμυνα στην περιφέρεια, και προσπάθησαν να βγάλουν παγίδες, όμως οι Καλογεράτος (πρώην παίκτης των Ικάρων) και Κουντουράτζογλου, είχαν διαφορετικοί άποψη και σμπαράλιαζαν κάθε τι κάλο έκαναν οι Ίκαροι στην επίθεση, εκθέτοντας τον Tim Dunkan των Ικάρων Γιάννη Κακιούζη που έκανε όργια κάτω από το αντίπαλο καλάθη αλλά και τον Stalone Καραμπέκη, που τα έβαλε όσα πρόλαβε… Σκορ ημιχρόνου 36-31.

Στην τρίτη περίοδο το κοινό που πλέον γεμίζει το ΔΑΚ και απαιτεί κάλο μπάσκετ και νίκες από την Σερραϊκή ομάδα, παρέσυρε τους Ικάρους σε ένα κάλο τέμπο, φτιάχνοντας διαφορά κοντά στους 10 πόντους (49-40 και 51-40), παρασέρνοντας τον Μακεδονικό σε ένα άναρχο παιχνίδι αλάνας, που άπλα όταν έχανε την μπάλα στην επίθεση, παρακολουθούσε τους παίκτες των Ικάρων να διασχίζουν ανενόχλητοι το γήπεδο και να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό. Το παιχνίδι αυτό είναι χαρακτηριστικό των νέων Ικάρων και όποια ομάδα δεν διαθέτει καλή φυσική κατάσταση θα το πληρώσει. Όπερ και εγένετο με τον Μακεδονικό και την ΧΑΝΘ πριν λίγες μέρες. Το δεκάλεπτο έκλεισε 57-50.

Στην τέταρτη περίοδο όσο και να φώναζε ο Σερραίος Μύθου από τον πάγκο του συμπαθούς Μακεδονικού, όσο και να μάχονταν ο Ουλουσίδης με τον Τσικόπουλο… όσα τρίποντα και να είχε κάβα ο φίλος Μάκης Καλογεράτος, οι Ίκαροι ήταν απλά καλύτεροι. Ο στρατευμένος γαρ Καραμπέκης ήταν οπλισμένος full metal jacket, παρέα με τον ασταμάτητο Κακιούζη, που όσο δεν του έδιναν φάουλ τόσο τα έβαζε όλα…  και άξιο συμπαραστάτη στο σκοράρισμα τον ποιητή Θολιώτη, που η νέα φανέλα των Ικάρων είναι sur mesure πάνω του που λένε και οι Γάλλοι μόδιστροι! Όλη η ομάδα είναι άξια συγχαρητήριων ανεξαρτήτως σκορ. Τελικό αποτέλεσμα 81-65.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 36-31, 57-50, 81-65

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Ντούρας-Ζαχαριάδης

Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Σιδερίδης 3 (1), Γεωργιανός 8, Δαλαγκόζης 5 (1), Παπαδόπουλος 4, Καραμπέκης 17 (1), Θολιώτης 12 (2), Φώτογλου 2, Κακιούζης 30, Κάτος, Δούκας, Παυλίδης, Γκούτζιας.

Μακεδονικός (Μύθου): Χαλάτσης 7 (1), Κοντσές 5 (1), Μπαρζού 3, Κουντουρατζόγλου 8 (1), Τσινόπουλος 6, Καραθανάσης 6 (1), Ουλουσίδης 10 (1), Καλογεράτος 14 (2), Χαντζίδης 6, Κομματάς, Ιωαννίδης

Η βαθμολογία

1) Ανατόλια                                                        4          157-121           36

2) Μαχητές Πειραματικό Πεύκων             4          142-115           27

3) Ικαροι Σερρών                                              4          155-133           22

4) ΑΟ Αγρινίου                                                 4          135-127           8

5) Φαίακας Κέρκυρας                                   4          155-148           7

6) Εσπερος Λαμίας                                          3          145-134           11

7) Ελευθερούπολη                                          3          140-130           10

8) Νίκη Βόλου                                                   3          146-139           7

9) Ερμής Λαγκαδά                                          3          141-139           2

10) ΧΑΝΘ                                                             3          140-143           -3

11) ΓΣ Φαρσάλων                                             3          128-153           -25

12) Χαλκηδόνα                                                  2          132-140           -8

13) Στρατώνι                                                      2          117-132           -15

14) Μακεδονικός                                              2          136-158           -22

15) Φίλιππος Βέροιας                                      2          132-160           -28

16) ΚΣ Γέφυρας                                                 2          118-147           -29